Достапни линкови

ЦИА: нападот во Истанбул потсетува на напад на ИД


Нападот на аеродромот во Истанбул во кој загинаа над 40 луѓе, потсетува на напад на џихадистите на Исламската држава, изјави синоќа во Вашингтон директорот на ЦИА Џон Бренан. Претходно претседателот Барак Обама оцени дека тројниот напад на аеродромот „Ататурк“ би можело да го изведат милитанти на ИД. „Тоа покажува дека таа брутална организација нема ништо друго да понуди освен убивање невини луѓе“, рече Обама.

XS
SM
MD
LG