Достапни линкови

Откажани летови кон и од Истанбул


A man walks behind shattered glass at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, following yesterday's blast June 29, 2016. REUTERS/Murad Sezer

САД привремено ги запре сите летови кон и од Истанбул, еден од најпрометните аеродроми во Европа. По нападот аеродромот денеска работи, но летовите се реализираат со смален капацитет.

Европската асоцијација на аеродромите денеска соопшти дека безбедноста на аеродромите во Европа е зголемена уште по нападите на аеродромот во Брисел, во март, но дека мора да се земе предвид оти кога се работи за закана од тероризам, мерките за заштита од бомбашки напади не можат за обезбедат стопроцентна заштита.

Поради вонредната состојба, вечерниот лет Истанбул-Скопје-Истанбул е откажан.

XS
SM
MD
LG