Достапни линкови

Ципрас бара нова визија за Европа


Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска изјави дека е потребна нова визија за Европа, која, според неговата оценка, се наоѓа во длабока политичка криза.

Тој во соопштение по состанокот на Европскиот совет наведе дека кризата е предизвикана од строгите мерки за штедење и неселективниот пристап кон мигранцискиот проблем. Според Ципрас ЕУ се наоѓа пред два пата - или да тргне натаму како ништо да не се случило или да донесе одлука за создавање на нова, подобра и подемократска Европа.

XS
SM
MD
LG