Достапни линкови

Берзите закрепнуваат по Брегзитот


Марио Драги

Глобалните финансиски пазари заздравуваат по рекордните загуби од 3 трилиони долари на 28 јуни како последица од британското гласање земјата да ја напушти Европската унија. Претседателот на Европската централна банка Марио Драги на самитот на ЕУ во Брисел оцени дека финансиската штета од Брегзитот досега не била толку голема колку што се страхуваше претходно. Сепак, тој забележал дека британското заминување би можело да го намали економскиот раст во еврозоната за 0,5 насто во наредните три години.

XS
SM
MD
LG