Достапни линкови

Иран доби нов шеф на Генералштабот


Иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи nазначи генерал на Револуционерна гарда за шеф на Генералштабот на вооружените сили на земјата. Хамнеи, кој е врховен командант на вооружените сили, издаде декрет со кој го именуваше Мохамед Багери на новата функција. Тој исто така го пофали генералот за неговата улога за време на војната со Ирак во периодот 1980-1988.

XS
SM
MD
LG