Достапни линкови

Путин: „Брегзит“ одразува незадоволство од европската бирократија


Рускиот претседател Владимир Путин вели дека гласањето за излегувањето на Британија од Европската унија го ордазува незадоволството од миграцијата, грижите за безбедноста и од европската бирократија, пренесува Ројтерс. Тој рече дека ќе се обиде да ги минимизира ефектите од „Брегзит“ врз руската економија и ако е потребно земјата ќе ја менува економската политика. Путин истакна дека не очекува „Брегзит“ да влијае на санкциите кон Русија и оти клучот за решавање на проблемот со санкциите лежи во Киев.

XS
SM
MD
LG