Достапни линкови

Јункер: „Брегзит“ не е почеток на крајот на ЕУ


Претседателот на Европската комисија Жан - Клод Јункер инсистираше дека одлуката на Британија да ја напушти Европската унија не е почеток на крајот на блокот, пренесува Ројтерс.

На новинарско прашање на прес-конференција во Брисел, Јунекер едноставно одговори „не“ и предизвика аплауз од официјалните претставници на ЕУ во салата. Тој прес-конференцијата ја започна со читање на заедничка изјава на раководителите на институциите на ЕУ.

XS
SM
MD
LG