Достапни линкови

Трамп: Британците ја вратија контролата врз својата земја


Најверојатниот кандидат на Републиканската партија за претседател на САД Доналд Трамп, кој се наоѓа во Шкотска на отворање на голф терени, изјави дека Британците повторно ја зеле контролата врз својата земја, со гласањето за напуштање на ЕУ.

Пред гласањето Трамп изјави дека е наклонет кон напуштање на Унијата. Тој имаше „размена на навреди“ со британскиот премиер Дејвид Камерон, кој го поддржуваше останувањето на земјата во ЕУ и по референдумот најави дека ќе поднесе оставка.

XS
SM
MD
LG