Достапни линкови

Британскиот премиер Камерон најави оставка


Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека до октомври годинава ќе си поднесе оставка на функцијата. Камерон истакна дека процесот на преговори на Британија за излегување од Европската Унија треба да ги води нов премиер.

Ваквата изјава на Камерон доаѓа откако и официјално резултатите од референдумот покажаа оти мнозинството британци гласаа за излегување од Европската Унија.

XS
SM
MD
LG