Достапни линкови

Сириската опозиција бара истрага за руските бомбардирања


Главната сириска опозициска група побара од Обединетите нации да ги истражи обвинувањата дека Русија користела касетни и запаливи бомби во Сирија. „Руската авијација постојано користи ваква муниција, а ние имаме документирано десетина вакви случаи. Со тоа Русија ја крши Конвенцијата за забрана на вакво оружје, како и хуманитарното право“, наведува Ријад Хиџаб, координатор на Високиот комитет за преговори во писмото испартено до генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун. Руската армија демантира дека корсити такви бомби.

XS
SM
MD
LG