Достапни линкови

Јункер: Брегзитот е самоуништување за Британија


Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер оцени гласањето за излегување на Британија од Европската унија на утрешниот референдум би бил „чин на самоуништување за британците“. „Свртување на грбот на соседите и враќање кон изолација се косат со сето она што Европа и Британија претставуваат“, рече Јункер за време на вчерашната посета на Атина. Тој додаде дека Унијата вложила многу за зачувување на мирот, слободата и просперитетот, создавајќи модел на кој му завидува целиот свет. Тој модел е невозможен без Британија, оцени Јункер.

XS
SM
MD
LG