Достапни линкови

Турската полиција со солзавец против геј парадата во Истанбул


Неколку десетици луѓе се собрале во неделата во Истанбул во поддршка на ЛГБТИ заедницата и покрај забраната од турската влада по што полицијата употребила солзавец и гумени куршуми за да ги растера. Гувернерот на Истанбул годинава забрани две паради на припадниците на ЛГБТИ заедницата од безбедносни причини. Во текот на минатата година во Истанбул беа изведени неколку бомбашки напади, вклучувајќи и два самоубиствени врз туристи.

XS
SM
MD
LG