Достапни линкови

ОН: илјадници бегаат од Фалуџа поради борбите


Обединетите нации соопштија дека илјадници цивили ја напуштиле Фалуџа откако ирачката армија објави дека го ослобила градот од милитантите на Исламската држава. Според ОН, во наредните денови се очекува нов бран бегалци, додека иладници други и нтаму остануваа заглавени во градот. Ирачката војска ги продолжува борбите во Фалуџа со остатоци од ИД. Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади на 17 овој месец објави победа откако специјалните сили по неколку неделни борби освоија поголеми делови од градот.

XS
SM
MD
LG