Достапни линкови

На министерски совет на ЕУ, расправа и за Македонија


шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини

Советот за надворешни работи на Европската унија на денешната седница, меѓу другото, ќе расправа и за ситуацијата во Македонија. Министрите исто така ќе разговараат и за мировниот процес на Блискиот Исток, интегрираната ЕУ-политика за Арктикот и тренинг-мисијата за безбедносните сили во Либија. Самитот на Европската унија, кој наместо на 23 и 24 јуни е презекажан за 28 и 29 јуни во Брисел, бидејќи на 23 јуни се одржува референдумот за излегување или останување на Британија во Унијата.

XS
SM
MD
LG