Достапни линкови

Рокот кој го зададе Шарената револуција истече


Шарената револуција ги подготвува боите пред Специјалното обвинителство.

Рокот за исполнувањето на барањата на демонстрантите од граѓанската иницијатива #Протестирам кои се дел од таканаречената Шарена револуција.Уставниот суд не ја стави иницијативата за СЈО на дневен ред ниту на наредната седница в среда. Тоа е едно до ултимативни барања кои ги поставијаја демонстрантите а кои ги поддржа и опозицијата. Второто барање беше институциите да престанат со политички и полициски прогон на демонстрантите.

Демонстрантите на Шарената револуција вчера со факли симболично го исцртаа бројот 1 на булеварот „Климент Охридски“, а власта и Уставниот суд ги предупредија дека им останува уште еден ден до исполнување на нивните барања.

XS
SM
MD
LG