Достапни линкови

Русија прогласи 48 часовно примирје во Алепо


Алепо

Руското министерство за одбрана објави 48 часовен прекин на огнот во сирискиот град Алепо. До ова дојде откако американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди Русија и сирискиот режим дека се намалува американското трпение и оти тие мора да го почитуваат примирјето постигнато во февруари годинава. Русија ги обвини припадниците на Фронтот Ал Нусра дека ги продолжувале нападите. Американскиот Стејт департмент потврди дека сириските страни се согласиле да ги прекинат непријателствата во Алепо.

XS
SM
MD
LG