Достапни линкови

Во Турција осудени тројца припадници на ИД


Во Турција се осудени тројца припадници на екстремистичката организација Исламска држава на неколку годишни доживотни казни поради убиство на еден возач на камион и двајца полицајци. Нападот се случил во 2014 година и бил прв што милитанти на ИД го извршиле во Турција. Станува збор за Чендрим Рамадани, граѓанин на Швајцарија, германецот Бенјамин Ксу и за Мухамед Закири од Македонија. Тие пред да го извршат нападот биле на обука во Сирија, изјавил еден од осудените.

XS
SM
MD
LG