Достапни линкови

Џихадист поврзан со ИД ги убил двајцата полицајци во Париз


Напаѓачот Лароси Абала.

Двајцатата француски полицијаци денеска беа убиени во напад на вооружено лице со нож, кое тврдело верност на групата на Исламската држава (ИД).

Полицискиот командир и неговиот партнерка, исто така полицаец, до смрт беа избодени во нивниот дом во париското предградие.

Нивниот тригодишен син беше спасен, откако напаѓачот бил убиен во полициски напад на куќата.

Полицијата соопшти дека напаѓачот, идентификуван како Лароси Абала, имал 25 години.

Во медиумските извештаи беше наведено дека напаѓачот во последно време бил под надзор на полицијата и дека претходно бил во затвор за поврзаност со џихадистички групи.

XS
SM
MD
LG