Достапни линкови

Меркел: на Кина и треба вистинско владеење на правото


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел која е во тридневна посета на Кина истакна дека таа земја треба да има независно судство. Говорејќи пред студентите на Универзитетот во Пекинг, Меркел рече дека е важно во Кина да постои вистинско владеење на правото. „Тоа значи дека судството решава според закони, независно од политиката и оти секој е еднаков пред правдата“, рече Меркел која за време на посетата ќе се сретне и со кинескиот претседател Си Џинпинг.

XS
SM
MD
LG