Достапни линкови

Балтичките држави и Полска за регионален антиракетен штит


Трите балтички држави Естонија, Летонија и Литванија заедно со Полска почнале разговори за формирање регионален антиракетен систем кој би требало да ги штити од евентуалните руски воени акции. Овие четири држави изразија загриженост за руското воено засилување на нивните граници и во руската енклава на балтичко море, Калининград. Во идниот месец на самитот на НАТО во Варшава, се очекува да биде постигната согласност за разместување дополнителни сили на источното крило на Алијансата.

XS
SM
MD
LG