Достапни линкови

Најмалку двајца загинати во експлозии во Дамаск


there early on June 14, 2012

Најмалку две лица загинаа, а голем број се повредени денеска , во две експлозии што го потресоа предградието на Дамаск, каде се наоѓаат најсветите шиитски муслимански храмови во Сирија. Самоубиствениот бомбашки напад и експлозијата на автомобил бомба се случиле на влезот на храмот Сајида Зеинаб кој е почитуван о дшиитите во целиот свет. Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Британија , објавија повисока бројка од најмалку девет загинати лица, а 30 повредени во експлозиите. Сајида Зеинеб е честа цел на напади во сириската граѓанска војна. Дел од нив, како што се тврди, се извршени од Исламската држава.

XS
SM
MD
LG