Достапни линкови

Израел го урна домот на Палестинецот кој уби Еврејка


Израелската армија го урнат домот на семејството на Палестинецот кој уби еврејска жена пред нејзините деца. Израелските војници рано изитрината влегле во домот на Морад Бадер Абдула Адис во едно село на Западниот Брег. Тој во јануари до смртт ја избоде со нож Дафна Меир, мајка на шест деца, во нејзиниот дом во еврејската населба, по што избегал, но подоцна бил уапсен. Израел соопшти дека разурнувањето на домот е со цел да ги одврати идните напади, но според Палестинците тоа е колективна казна за народот.

XS
SM
MD
LG