Достапни линкови

Протест против мисијата на ОБСЕ во Доњецк


Преотест се одржува во украинскиот град Доњецк кој е под контрола на сепаратистите против распоредувањето на набљудувачите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ).

Протестот е организиран од страна на лидерите во регионот поддржани од Русија.

Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ содржи 580 невооружани луѓе во рефионите Доњецк и Луганск.

Сепаратистичките лидери посочија дека набљудувачите нефер ги обвинуваат за насилство во зоната на конфликтот.

Повеќе од 9.300 луѓе беа убиени во конфликтот во источна Украина од април 2014 година.

XS
SM
MD
LG