Достапни линкови

Укинат куќниот притвор за Савески и Куновски


Судот им го укина домашниот притвор на членовите на партијата „Левица“, Здравко Савески и Владимир Куновски и им одреди меки на претпазливост: одземање на пасошите и јавување на одреден временски период во судот. Обвинителката побарала и мерка за ограничување на движењето, бидејќи има најава за протести, но била одбиена од судот. Судскиот процес ќе продожи на 6 јули. Савески и Куновски се обвинети за демолирање на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов, откако тој донесе одлука за помилување на 56 лица.

XS
SM
MD
LG