Достапни линкови

Путин ја повика Белорусија да го зголеми извозот на храна во Русија


Рускиот претседател Владимир Путин ја повика Белорусија да го зголеми снабдувањето на своите земјоделски производи во Русија и да спречи забранетите западни производи да бидат шверцувани преку Белорусија во Русија.

Путин днеска беше во посета на Минск каде присуствуваа високи претставници на двете земји. Путин се сретна со белорускиот претседател Александар лукашенко на маргините на состанокот. Помеѓу останатите прашање меѓу двете земји, тие дискутираа и за цента за испорака на природниот гас од Русија, откако денеска претставници на двете земји соопштија дека останува нерешно прашањето околу цента на гасот.

XS
SM
MD
LG