Достапни линкови

Полициска акција на УКИМ, вработени на Економскиот факултет осомничени за поткуп


Во момнетов на Универзитеот св. Кирил и Методиј во Скопје (УКИМ) во тек е полициска акција. Ова за Радио Слободна Европа го потврди министерот за внатрешни работи Митко Чавков, којшто не откри повеќе детали. Тој најави дека МВР ќе одржи прес-конференција во врска со акцијата.

Од МВР соопштуваат дека одделот за организиран и сериозен криминал презема мерки и активности на УКИМ во кординација со Основното јавно обвинителство (ОЈО), поради сомнение за сторени кривични дека „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „примање поткуп“ сторени од страна на вработени на Економскиот факултет.

XS
SM
MD
LG