Достапни линкови

Анти-владини протести во Полска


Илјадници луѓе излегоа на улиците на полскиот главен град Варшава во знак на протест против владините политики и за одбележување на 27 годишнината од падот на комунизмот во земјата. Опозицијата соопшти дека околу 50 илјади луѓе земале учество во протестите, додека полицијата процени дека имало 10 илјади. Поранешните претседатели Александар Квасниевски и Бронислав Коморовски беа меѓу демонстрантите.

XS
SM
MD
LG