Достапни линкови

Грузискиот претседател одреди датум за избори


Грузискиот претседател Гиорги Маргвелашвили.

Грузискиот претседател Гиорги Маргвелашвили издаде декрет за поставување на датум за одржување на парламентарните избори на 8 октомври, соопшти неговиот портпарол. Декретот бил испратен и до премиерот Гиорги Квирикашвили и се очекува тој да го потпише. Според Уставот на земјата изборите треба да се одржат во октомври, но претседателот го одредува точниот датум.

XS
SM
MD
LG