Достапни линкови

Полска регрутира 35.000 паравоени сили


Полска соопшти дека во септември ќе започне со регрутирање на нови 35.000 паравоени сили поради тензиите со Русија.

Министерот за одбрана Антони Мацерецич изјави дека веќе е одлучено за структирите на силите и за повисоките назначувања.

Приритет во рапоредувањето ќе им биде даден на источните провинции, кои се смета дека се најмногу изложени на рускиот притисок.

XS
SM
MD
LG