Достапни линкови

Јилдирим: Смешна е германската резолуција за Ерменците


Турскиот премиер Бинали Јилдирим ја опиша како „смнешна“ германската парламентарна резолуција за признавање на масовновните убиства на Ерменците од страна на отоманските Турци за геноцид. Тој предупреди дека усвојувањето на резолуцијата ќе им наштети на билатералните врски.

Германските пратеници се очекува на 2 јуни се очекува да ја поддржат симболичната резолуција за масакрот на 1.5 милиони Ерменци од страна на отоманските турски сили пред еден век. Турција остро ја отфрла идејата дека убиствата биле геноцид.

Вчера осуда за резолуцијата стигна и од турскиот претседател Реџеп Таишп Ердоган.

XS
SM
MD
LG