Достапни линкови

Турција: Над 60 цивили убиени во руски воздушни напади во Идлиб


Над 60 цивили загинаа, а околу 200 лица се ранети во интензивни воздушни напади за кои се тврди дека се извршени од руски ловци врз болница и џамија во сирискиот град Идлиб, кој е под контрола на бунтовниците, соопшти денеска турското Министерство за надворешни работи.

Во соопштението се повикува меѓународната заедница да дејствува брзо во овој случај, кој преставува „злосторство на руската и сириската администрација за кое нема оправдание“.

XS
SM
MD
LG