Достапни линкови

Русија ќе потроши над 16 милијарди долари во воената индустрија


Руски тенкови.

Русија ќе потроши 16.7 милијарди долари на својот воено – производствен сектор во периодот од 2016 до 2020 година.

Рускиот заменик премиер Дмитриј Рогозин го објави планот за време на денешниот состанок на премиерот Дмитриј Медведев. Медведев на неговите заменици им рече дека Русија е втора најголема извозничка на оружје во светот и оти треба да ја задржи таа позиција.

Руската војска претрпе неколкугодишно занемарување на производството на оружје по колапсот на Советскиот сојуз, но во последните години се случи голема реконструкција.

XS
SM
MD
LG