Достапни линкови

Ердоган со критики до САД, Русија и Иран за Сирија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги критикуваше САД, Русија и Иран поради нивното присуство во Сирија и недостигот на волја да го соборат сирискиот претседател Башар ал Асад. Тој ова го изјави во говорот по повод 563 годишнината од освојувањето на Цариград, односно Истанбул од страна на отоманските турци. „Што во Сирија бараат руси и иранци? Зошто таму има американски војници со ознаки на терористичка организација?“ запраша Ердоган, алудирајќи на фотографиите на кои некои американски војници носат ознаки слични на онние што ги носат курдските борци.

XS
SM
MD
LG