Достапни линкови

Иванов на состанок на „Брдо-Бриони Процесот“ и на „Самит 100“ во Сараево


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре ќе учествува на состанокот на лидерите на „Брдо-Бриони Процесот“ и на регионалната бизнис иницијатива „Самит 100“, што се одржува во Сараево.

На денешниот „Самит 100“, покрај шефот на македонската држава, ќе учествуваат и членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, Младен Иваниќ и Драган Човиќ, претседателите на Хрватска Колинда Грабар- Китаровиќ,на Словенија Борут Пахор, на Црна Гора Филип Вујановиќ, на Србија Томислав Николиќ, на Албанија Бујар Нишании и на Косово Хашим Тачи.

На годинешниот „Самит 100“, насловен „Нов договор за ново време“, ќе учествуваат и бизнис лидерите и истакнати претприемачи и стопанственици од Југоисточна Европа, а главни теми на дискусија ќе бидат одржливото снабдување со енергија, моделот на циркуларна економија, брендирање на регионот, транспорт и инфраструктура, создавање работна сила на иднината и кластер на автомобилската индустрија.

На „Самит 100“, претседателот Иванов ќе биде придружуван од министерот без ресор задолжен за привлекување на странски инвестиции Џери Наумоф.

На утрешниот состанок на „Брдо-Бриони Процесот“, пак, покрај лидерите на државите од регионот, специјален гостин ќе биде претседателот на Италија, Серџо Матарела.

На состанокот на лидерите на „Брдо-Бриони Процесот“ во Сараево, претседателите ќе разговараат за актуелните состојби во регионот, евроинтеграциите и проширувањето на Европската унија, како и за унапредување на регионалната соработка

XS
SM
MD
LG