Достапни линкови

Русија ќе го продолжи ембаргото за западните производи


Рускиот премиер Дмитриј Медведев изјави дека Москва планира да го продолжи нејзиното ембарго кон западните прехранбени производи за една и пол година.

Медведев вели дека наредил да бидат направени предлози за продолжување на одмазнички мерки, не за една година, туку до крајот на 2017 година.

Контра – санкциите на Москва треба да завршат за три месеци.

Од август 2014 година Москва го забрани увозот на храна од западните земји, особено од ЕУ, која спроведе санкции кон Русија за нејзините акции во источна Украина.

XS
SM
MD
LG