Достапни линкови

Бирократски пречки за невладини организации во ОН


Русија, Пакистан и Азербејџан беа меѓу земјите кои го блокираа давањето акредитации на неколку групи за заштита на медиумите на состаноците на Комитетот на Обединетите нации за заштитата на новинарите. „Мала група земји кои имаат слаби оценки за слободата на медиумите користи бирократски тактики за да ги поткопа напорите за да се расправа за состојбата со медиумите кај нив“, изјави Џоел Сајмон, извршен директор на Хјуман Рајтс Воч. Другите земји кои гласаа против ваквото учество се Кина, Јужна Африка, Куба, Никарагва, Судан Венецуела и Бурунди.

XS
SM
MD
LG