Достапни линкови

Путин во посета на Грција


Владимир Путин и Александар Вучиќ во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе престојува во посета на Грција. Пред посетата тој загрчкиот весник „Катимерини“ оцени дека Грција денес е важен партнер на Русија во Европа. Тој потсети дека во февруари во Рим директорите на „Газпром“, на италијанската „Едисон“ и на грчката „ДЕПА“ потпишале меморандум за разбирање за пренос на руски природен гас преку Црното Море и трети земји до Грција и Италија. Путин вчера во Москва разговараше со српскиот премиер Александар Вучиќ.

XS
SM
MD
LG