Достапни линкови

Телефонски преговори за источна Украина


претседателот на Украина Петро Порошенко

Лидерите на Русија, Франција, Германија и Украина денеска телефонски разговарале за начините за решавање на конфликтот во источна Украина. Кремљ соопшти дека Русија понудила предлози кои се координирани со сепратистите во врска со одржувањето избори во регионот на Донбас и гарантирањето амнестија за оние што учествувале во конфликтот. Станало збор за обезбедувањето дополнителна моќ за мисијата на ОБСЕ која го надгледува примирјето во источна Украина.

XS
SM
MD
LG