Достапни линкови

Во Ватикан средба на Папата и каирскиот имам


Папата Франциско се сретна во Ватикан со големиот каирски имам Ал Азар Моске. Според оценките, станува збор за историска средба на која тие дури размениле и бакнеж. Имено, тоа било прва средба во Ватикан на Римокатоличкиот поглавар со највисокиот претставник на сунитскиот ислам. „Нашата средба е порака“, оцени Папата Франциско.

XS
SM
MD
LG