Достапни линкови

Ирак покрена опереации за преземање на Фалуџа од ИД


Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади соопшти дека биле покренати воени операции за преземање на Фалуџа кој сега е под контрола на милитантите на Исламската држава. Во телевизиското обраќање Абади изјави дека ирачките сили биле пред голема победа против ИД. фалуџа се наоѓа на 65 километри западно од Багдад. Милитантите на ИД се уште контролираат големи делови од ирачката територија, вклучувајќи го и вториот град по големина Мосул.

XS
SM
MD
LG