Достапни линкови

Тесен резултат на претседателските избори во Австрија


Норберт Хофер

Резултатот од вчерашните избори во Австрија, според излезните анкети, покажуваат дека двајцата кандидати десничарот Норберт Хофер и неговиот ривал од „зелените“ Александар Ван дер Белен добиле по околу пеесет насто од гласовите. Конечните резултати ќе бидат познати денеска. Мигрантската криза беше клучно прашање во кампањата. Австрија прими 90 илјади баратели на азил, што е над еден насто од нејзината популација.

XS
SM
MD
LG