Достапни линкови

Без реформи, руската економија ќе остане на дното


Поранешниот руски министер за финансии Алексеј Кудрин

Поранешниот руски министер за финансии Алексеј Кудрин изјави дека руската економија ќе расте само ако владата поттикне сериозни реформи. Кудрин, кој е заменик претседател на Претседателскиот економски совет на Русија, изјави дека без вистински структурни реформи, економијата во земјата ќе остане „на дното“. Тој ова го кажа денеска во едно гостување на телевизија.

БДП-то на Русија минатата година се намали за 3,7 проценти, додека за годинава се очекува пад од 0,2 отсто и раст од наредната година.

XS
SM
MD
LG