Достапни линкови

Лино Червар е нов селектор на македонската ракометна репрезентација


Хрватскиот стручњак Лино Червар е нов селектор на македонската ракометна репрезентација. Тренерот на Металург е избран од страна на комисијата за избор на селектор на македонската ракометна репрезентација на Македонија.

Членовите на комисијата Милчо Чакарески, Гино Стрезовски и Славе Атанасовски на денешниот состанок едногласно го избра хрватскиот стручњак за предлог до Управниот одбор тој официјално да биде новиот македонски селектор.

Кандидатури до РФМ, покрај Червар поднеле и Македонецот Владимир Глигоров, Швеѓанецот Роберт Хедин, Србинот Александар Брковиќ и Шпанецот Жорди Луељес.

Селекторското место во репрезентацијата остана празно по отпуштањето на Ивица Обрван по неуспешните квалификации за Олимписките игри во Рио.

XS
SM
MD
LG