Достапни линкови

ИД загуби скоро половина од територијата во Ирак


Милитантите на Исламската држава загубиле 45 насто од територијата што некогаш ја имаа под контрола во Ирак и околу една петина од територијата во Сирија. Ова го изјави портпаролот на Пентагон Питер Кук. Милитантите, како што е соопштено, во последниве неколку недели почнале да се повлекуваат и покрај тоа што покренале серија спектакуларни напади врз цивилни цели во Багдад и во други населени места.

XS
SM
MD
LG