Достапни линкови

Обновено примирјето во Нагорно Карабах


Претседателите на Ерменија и на Азербејџан Серж Саркисијан и Илхам Алиев во Виена ги обновија нивните заложби за одржување на примирјето во сепаратистичкиот регион Нагоро Карабах, како и за мирно решение на конфликтот. Во заедничката изјава со Соединетите држави, Франција и Русија, двајцата претседатели се согласија на нова рунда разговори со цел изнаоѓање конечно решение за регионот Нагорно Карабах кој поддржан од Ерменија сака да се отцепи од Азербејџан.

XS
SM
MD
LG