Достапни линкови

САД со 1 милијарда долари заем за Украина


Заменик-претседателот на САД, Џо Бајден му кажал на украинскиот претседател Петро Порошенко дека САД ќе го спроведе договорот за доделување заем за поддршка на реформите против корупцијата. САД вети заем во висина од 1 милијарда, за напредокот на Украина во реформите во економијата и борбата против корупцијата. Белата куќа соопшти дека Бајден разговарал по телефон со Порошенко и го поздравил изборот на нов генерален обвинител во Украина како " прв важен чекор во носењето на непоходните реформи",

XS
SM
MD
LG