Достапни линкови

Турција не се надева на постигнување договор со ЕУ


Турскиот министер за европски работи Волкан Бозкир изјави дека не се надева оти Турција ќе постигне договор со Европската унија за земјата да добие безвизен режим.

Тој вели дека преговорите се во ќор-сокак и оти Европската Комисија мора да најде нова формула за решавање на прашањето.

ЕУ инсистира Турција да исполни неколку критериуми, вклучително промена на нејзиниот антитерористички закон.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган одбива да го направи тоа и ја обвини унијата за поставување на нови пречки.

Тој се закани дека Турција може да оди по својот пат доколку не се постигне договор. Безвизниот режим е дел од договорот меѓу Турција и ЕУ за олеснување на миграциската криза.

XS
SM
MD
LG