Достапни линкови

ЕК: Договорот меѓу ЕУ и Турција не е мртов


Договорот меѓу Европска унија и Турција не е „мртов“ поради тоа што Анкара одби да ги промени своите антитерористички закони, за кои критичарите тврдат дека се користат за прогон на дисиденти, соопшти денеска Европска комисија.

Портпаролот на Европска комисија Маргаритис Шинас изјави дека Брисел се уште работи на давање на визна либерализација на Турција, што е клучен услов Анкара да се држи до договорот за намалување на бројот на мигранти и бегалци кои доаѓаат на територијата на ЕУ.

Претходно, претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер изјави дека ЕУ нема да одобри визна либерализација за Турција доколку Анкара не го исполни својот дел од задачата.

„Оценуваме дека е важно тие критериуми да бидат исполнети. Во спротивно нема ништо од договорот меѓу ЕУ и Турција“, истакна Јункер.

XS
SM
MD
LG