Достапни линкови

Двајца полицајци загинаа во двоен самоубиствен напад во Багдад


Ирачките власти соопштија дека во двоен самоубиствен напад на полициска станица во предградие на Багдад, загинале најмалку двајца полицајци.

Денешниот напад доаѓа еден ден по најсмртоносното насилсвто во ирачкиот главен град оваа година, кога загинаа 93 лица и 165 беа повредени во серијата бомбашки напади извршени од страна на групата на Исламската држава.

Милитантите на ИД исто така ја преземаа одговорноста за денешниот напад во западното предградие Абу Граиб.

Претставник на полицијата изјави дека првиот бомшаш самоубиец се разнесол на влезот на станицата, а вториот го детонирал експлозивот внатре во зградата. 12 полицајци се повредени.

XS
SM
MD
LG