Достапни линкови

Уапсени 14 лица за учество во судирите во Атина


Вкупно 14 лица се уапсени за учество во судирите кои избувнаа меѓу полицијата и демонстрантите на синоќешните протести во Атина. Тројца од уапсените се Грци, четворица се Иранци, тројца Французи, двајца се од Швајцарија, еден од Австрија и еден е Кипарец. Уапсените денеска ќе бидат изведени пред обвинител.

Вчера во Атина се одржа протест како завршница на тридневниот генералн штрајк, додека пратениците дискутираа, а потоа и ги усвоија реформите во пензискиот и даночниот систем, во согласност со барањата на кредиторите.

Демонстрантите фрлаа молотови коктели и други предмети кон полицијата, која одговори со солзавец. Според органите на редот, во протестите учествуваа околу 20.000 луѓе, но повеќето од нив си заминаа откако избувнаа немирите.

XS
SM
MD
LG